A CLAAS, az AgXeed és a thermal DRONES közös projektet mutattak be az Agritechnica 2023 kiállításon, amely a vadvédelem és az autonóm fűkaszálás kombinációjára összpontosított. Azonban a betakarítási lánc más területei is alkalmasak lehetnek autonóm traktorok és AgBotok használatára. A meglévő technológiának további fejlesztésre van szüksége a jármű- és eszközgyártókkal szoros együttműködésben, hogy lehetővé váljon a nagy munkaszélességek alkalmazása.
A takarmánybetakarítás sok gazdaságban az egyik legmunkaigényesebb szakasz, különösen a magas hozamú korai kaszálások esetén. Kaszálás előtt és közben a területeket át kell vizsgálni vagy szkennelni annak érdekében, hogy a betakarításnak ne essen áldozatul például vad kicsinye. A jövőben az autonóm traktorok vagy AgBotok sok gazdálkodó és vállalkozó munkaterhét enyhíthetik. A magas növények különösen nagy kihívást jelentenek, akárcsak a munkaminőség folyamatos ellenőrzése és értékelése. A CLAAS az AgXeed és a thermal DRONES partnereivel együtt kutatja és teszteli a lehetséges alkalmazási területeket, hogy előrehaladást érjen el a fejlesztésben és a szabványosításban.
A hőképalkotó kamerákkal felszerelt drónok manapság széles körben elterjedt, biztonságos és hatékony eszközei a madárfészkek és a vad, különösen az őzgidák észlelésének, közvetlenül a kaszálás előtt. A keresést élőképpel végzik és a hőforrások észlelésekor a gépi munkavégzés szünetel, hogy a segítők biztonságos helyre vihessék az állatot vagy megjelöljék annak helyét.
A drónrepülés során nyert hőforrás-adatokat AI szoftverrel feldolgozzák és a GPS-pozíció adatokkal együtt exportálják a folyamattervező eszközbe. Ez az adatokat az útvonaltervezésbe integrálja – forrás: CLAAS
A CLAAS, a thermal DRONES és az AgXeed egy közös drón interfészt fejlesztett ki az autonóm kaszáláshoz. A drónrepülés során nyert hőforrás-adatokat AI szoftverrel feldolgozzák és a GPS-pozíció adatokkal együtt exportálják a folyamattervező eszközbe. Ez az adatokat az útvonaltervezésbe integrálja, lehetővé téve az autonóm kaszálónak, hogy meghatározott (és változtatható) biztonsági zónát tartson a vadállatok vagy fészkek körül. Ez a kitérő különösen hasznos olyan mezőkön, ahol védett madarak fészkelnek, mivel ezek a fészkek nem mozdíthatók el. A gazdák élőben követhetik a gép előrehaladását okostelefonon, táblagépen vagy PC-n az AgXeed platformon keresztül. Ily módon az autonóm kaszáló gépkapcsolatok megfelelhetnek a vadbarát és fenntartható gyepek kezelésével, valamint a nagy területi teljesítménnyel kapcsolatos igényeknek egyaránt. Továbbá a gazdák dokumentálhatják a kaszálás előtti intézkedéseket, hogy megfeleljenek a támogatási dokumentációval kapcsolatos kötelezettségeknek.
Forrás: https://www.agroinform.hu/gepeszet/az-autonom-rendszer-mar-ezt-is-tudja-vadvedelem-dronnal-74553-001